Pillerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Atık Piller

Pil ve Bataryaların Ömürleri isimli bölümde özellikleri detaylı olarak verilen çeşitli pil sistemlerinin cihazlarda kullanımı, muhafazası ve şarjlı türlerin şarj edilmesi esnasında tüketicinin dikkat etmesi gereken hususlar ile, ömrünü tamamlayarak atık hale gelen pillerin insan sağlığına zarar vermemesi ve çevreyi kirletmemesi için göz önünde bulundurulması gereken hususlar aşağıda “doğrular” ve “yanlışlar” olarak aşağıda özetlenmiştir:

Doğrular / Yanlışlar:

 1. Uzun süre kullanılmayacak cihazların içindeki piller çıkartılmalı, artı ve eksi uçları kuru bir bezle silinmeli ve kısa devre oluşturmayacak şekilde naylon bir torbada veya karton kutuda muhafaza edilmelidir. Aksi taktirde pillerin içindeki kimyasal çözeltilerin sızıp cihaza zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.
 2. Bütün pil sistemleri belirli bir kullanım süresine sahip olduklarından, her zaman ihtiyaç duyulan sayıda pil satın alınmalıdır.
 3. Yeni satın alınmış piller kullanım aşamasına kadar orijinal ambalajlarında tutulmalıdır.
 4. Piller buzdolabında saklanabilir. Ancak piller buzluk veya derin dondurucu bölümlerine konulmamalıdır. Buz dolabından çıkartılan piller kullanılmadan önce 24 saat oda sıcaklığında tutulduktan sonra kullanılmalıdır.
 5. Piller cihazlara yerleştirilirken temas noktalarının iyice temizlenmesi fayda sağlayacaktır. Aksi halde enerji kayıpları söz konusu olacaktır.
 6. Şarjlı piller, kendilerine özgü şarj cihazları kullanılarak ve imalatçı firmanın öngördüğü süreye uyularak şarj edilmelidir. Bu suretle pillerden yüksek verim elde edileceği gibi pillerin aşırı ısınmaları, şişmeleri, gaz çıkarmaları, alevlenmeleri ve hatta patlamaları önlenecektir.
 7. Şarj işlemlerinin her zaman oda sıcaklığında yapılmasına dikkat edilmelidir. Yüksek veya düşük sıcaklıklarda şarj veriminin çok düşeceği unutulmamalıdır.
 8. Şarjlı Ni-Cd ve Ni-MH pillerini tamamen boşalmadan önce şarj etmemeye dikkat ediniz. Bu suretle pillerin kullanım ömrü daha da uzayacaktır. Söz konusu pillerin sürekli aşırı şarjından da kaçınınız. Diğer taraftan, Li-İyon pillerinin aşırı deşarjından kaçınılarak, % 50 civarındaki deşarj seviyelerinde şarja alınmaları ömürlerini uzatan önemli bir etkendir.
 9. Cep telefonlarında yaygın olarak kullanılan ve şarj edilebilir türdeki Li-İyon pilleri aşırı şarjlara maruz bırakılmamalı, yüksek sıcaklıklarda tutulmamalı ve dahili/harici kısa devrelerden korunmalıdır.
 10. Sürekli şebeke cereyanı ile çalıştırılan dizüstü bilgisayarlarındaki Li-İyon pilleri, cihazın yarattığı sıcaklıktan korunmak üzere, bilgisayardan çıkartılmalı ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
 11. Atık haldeki piller ayrı bir yerde (naylon torba, kutu veya kavanoz gibi) biriktirilmelidir.
 12. Evinizdeki veya iş  yerlerinizde biriken atık piller uzun sürelerle muhafaza edilmemeli, web sitemizde yer alan  “ATIK PİL BİRİKTİRDİM” formu doldurularak, derneğimize gönderilmesi sağlanmalıdır.
 13. Toplanan atık piller bulunduğunuz yere en yakın market, muhtarlık, okul, hastane vb yerlerdeki  atık pil toplama kutularına atılmalı veya satın alındıkları yerlere götürülmelidir.
 14. Çevrenizdeki atık pil toplama noktalarının nerelerde olduklarını web sitemizde yer alan “TOPLAMA NOKTALARI adresinden görebilirsiniz.
 15. Atık pillerin bünyelerindeki bazı metallerin geri kazanılabileceği ve bu suretle ülke ekonomisine katkıda bulunulabileceği unutulmamalıdır.
 16. Atık pillerin toplanması için düzenlenecek kampanyalara gönüllü olarak katılım sağlanmalıdır.
 17. Çevrenizde bulunan pil tüketicilerini yukarıda anlatıldığı şekilde davranmaya davet ederek, onlara örnek olunmalıdır.
 18. Piller delinmemeli, ezilmemeli ve özellikle düğme şeklindeki minik piller küçük çocukların ulaşacağı yerlerde tutulmalıdır.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı geçici bir süre ofis dışından hizmet vermeye çalışacağız.

Talep ve isteklerinizi 0212 438 08 25 numaralı telefondan veya info@tap.org.tr mail adresinden Gonca ÖZYAR’a iletebilirsiniz.

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı  çalışma saatlerimiz geçici bir süre

9:30- 16:00 arasında olacaktır.

Bur süreçte; toplama malzemesi gönderimlerimiz maalesef yapılamayacaktır.

 

Biriktirmiş olduğunuz atık pillerin alımı için web sitemizdeki “Atık Pil Biriktirdim” formunu doldurmanız gerekmektedir.

Oluşabilecek aksaklıklardan dolayı şimdiden özür diler, anlayışınız için teşekkür eder,

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

Sayfa Başına Dön
%d blogcu bunu beğendi: