Pil Üzerindeki İşaret ve Anlamlar

Piller ve ambalajları üzerinde ürünün özellikleri ve kalitesi ile ilgili olarak çeşitli sembol ve kısaltmalar mevcuttur. Bunlar;

1-      Belgelendirme İşaretleri: Bataryaların üzerinde uluslararası standart kurumlarının öngördüğü bazı belgelendirme işaretleri bulunmaktadır. RoHS, REACH gibi standartlar da batarya plastiğinde kullanılan kimyasalların standartlara uygun olduğunu gösterir.

2-      Batarya’nın Türü: Batarya yada pilin kimyasal içeriğine göre kullanılan kimyasalların kısaltmaları kullanılır. Li-Ion, Cd, Zn-C, Al-Mn, NiCd, Ni-Mh vb.

3-      Çalışma Gerilimi (V): Bataryanın tam şarjlı haldeyken (+) ve (-) uçlarındaki potansiyel farkın değeridir. Bu değer cep telefonlarında 3.3V, 3.7V, 5V gibi değerler alırken laptoplarda 10.8V, 11.1V, 14.8V gibi değerler alabilir.

4-      Kapasite(mAh): Bataryanın saatte ne kadar enerji depolayabileceğini gösterir.

Atık pil ve akümülatörlerin ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla aşağıdaki tekerlekli konteyner şekli, üründeki metalin kimyasal sembolüyle birlikte kullanılacaktır. Bu şeklin altında cıvanın kimyasal sembolü olan Hg işareti bulunuyorsa pildeki cıva miktarı ağırlıkça % 0,0005 den fazla, Cd sembolü mevcutsa pil bünyesinde % 0,025 den fazla kadmiyum maddesi bulunmaktadır.

Sayfa Başına Dön
%d blogcu bunu beğendi: