Bunları Biliyor Musunuz?

 1. Atık piller içerdikleri metaller ve diğer kimyasallar nedeniyle çevreyi ve insan sağlığını etkileyebilirler.
 2. Atık pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı konusunda, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tek kuruluş TAP Derneği’dir.
 3. Atık pil toplama kutuları derneğimiz tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.
 4. Toplanan atık piller bedelsiz olarak derneğimiz tarafından veya anlaşmaları firmalar tarafından teslim alınmaktadır.
 5. Size en yakın toplama noktasını tap.org.tr sayfamızdan kontrol ederek yol tarifi alabilirsiniz.
 6. Atık piller geri dönüştürülebilir.
 7. TAP Derneği her yıl toplanan toplam atık pil miktarının yaklaşık %40’ını okul kampanyaları aracılığıyla toplamaktadır.
 8. Derneğimiz ülke genelinde 650 yi aşkın belediye ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır.
 9. Ulusal zincir marketler yasal olarak atık pilleri toplamakla yükümlüdür. Pillerinizi satın aldığınız yere götürebilirsiniz.
 10. Derneğimiz 2009 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması düzenlemektedir.
 11. Atık piller radyoaktif metaller içermedikleri için radyasyon yaymazlar.
 12. Günlük kullanımlarda genel olarak 8 farklı kimyasal yapıya sahip şarjlı veya şarjsız piller kullanılır.
 13. Cep telefonu, laptop, tablet veya matkap gibi kablosuz olan ve elektrikle çalışan tüm cihazların içerisinde pil sistemleri bulunmaktadır.
 14. Cep telefonları başta olmak üzere, Li-İyon pilleri ile çalışan cihazların sık sık şarj edilmeleri (%50 seviyelerinde), pillerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
 15. Şarj edilmeyen başlıca pil türleri; Çinko – Karbon; Alkali Mangan, Lityum Primer, Gümüş – oksit, Çinko – Hava pillerdir.
 16. Şarj edilebilen başlıca pil türleri: Nikel – Kadmiyum, Nikel – Metalhidrit, Lityum – iyon, Lityum – Polimer pillerdir.
 17. Aküler pil sınıfına girmezler.
 18. Pillerinizi ve pille çalışan cihazlarınızı serin ve rutubetsiz yerlerde muhafaza ederek pillerinizin raf ömrünü uzatabilirsiniz.
 19. Şarj edilmeyen pillerin üzerinde ay ve yıl olarak son kullanma tarihi, şarj edilebilir pillerin üzerinde ise üretim tarihi bulunmaktadır.
 20. Pille çalışan herhangi bir cihazı uzun bir süre boyunca kullanmayacaksanız, pilleri o cihazın içinden çıkarmalısınız. Böylece pillerin akmasını önlemiş olursunuz ve cihazınızı olası bozulma ihtimallerine karşı korursunuz.
 21. Akmış pilleri çıplak elle tutmamalısınız.
 22. Şarj edilmeyen piller kesinlikle şarj işlemine tabi tutulmamalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir.
 23. Şarj işlemlerinin oda sıcaklığında yapılması şarj verimini arttırır.
 24. Küçük çocukların pillerle oynamasına müsaade etmeyiniz. Yutma tehlikesine karşı düğme pilleri ve diğer tüm pilleri küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

Sayfa Başına Dön
%d blogcu bunu beğendi: