Bunları Biliyor Musunuz?

 1. Atık piller içerdikleri metaller ve diğer kimyasallar nedeniyle çevreyi ve insan sağlığını etkileyebilirler.
 2. Atık pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı konusunda, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tek kuruluş TAP Derneği’dir.
 3. Atık pil toplama kutuları derneğimiz tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.
 4. Toplanan atık piller bedelsiz olarak derneğimiz tarafından veya anlaşmaları firmalar tarafından teslim alınmaktadır.
 5. Size en yakın toplama noktasını tap.org.tr sayfamızdan kontrol ederek yol tarifi alabilirsiniz.
 6. Atık piller geri dönüştürülebilir.
 7. TAP Derneği her yıl toplanan toplam atık pil miktarının yaklaşık %40’ını okul kampanyaları aracılığıyla toplamaktadır.
 8. Derneğimiz ülke genelinde 650 yi aşkın belediye ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır.
 9. Ulusal zincir marketler yasal olarak atık pilleri toplamakla yükümlüdür. Pillerinizi satın aldığınız yere götürebilirsiniz.
 10. Derneğimiz 2009 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması düzenlemektedir.
 11. Atık piller radyoaktif metaller içermedikleri için radyasyon yaymazlar.
 12. Günlük kullanımlarda genel olarak 8 farklı kimyasal yapıya sahip şarjlı veya şarjsız piller kullanılır.
 13. Cep telefonu, laptop, tablet veya matkap gibi kablosuz olan ve elektrikle çalışan tüm cihazların içerisinde pil sistemleri bulunmaktadır.
 14. Cep telefonları başta olmak üzere, Li-İyon pilleri ile çalışan cihazların sık sık şarj edilmeleri (%50 seviyelerinde), pillerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
 15. Şarj edilmeyen başlıca pil türleri; Çinko – Karbon; Alkali Mangan, Lityum Primer, Gümüş – oksit, Çinko – Hava pillerdir.
 16. Şarj edilebilen başlıca pil türleri: Nikel – Kadmiyum, Nikel – Metalhidrit, Lityum – iyon, Lityum – Polimer pillerdir.
 17. Aküler pil sınıfına girmezler.
 18. Pillerinizi ve pille çalışan cihazlarınızı serin ve rutubetsiz yerlerde muhafaza ederek pillerinizin raf ömrünü uzatabilirsiniz.
 19. Şarj edilmeyen pillerin üzerinde ay ve yıl olarak son kullanma tarihi, şarj edilebilir pillerin üzerinde ise üretim tarihi bulunmaktadır.
 20. Pille çalışan herhangi bir cihazı uzun bir süre boyunca kullanmayacaksanız, pilleri o cihazın içinden çıkarmalısınız. Böylece pillerin akmasını önlemiş olursunuz ve cihazınızı olası bozulma ihtimallerine karşı korursunuz.
 21. Akmış pilleri çıplak elle tutmamalısınız.
 22. Şarj edilmeyen piller kesinlikle şarj işlemine tabi tutulmamalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir.
 23. Şarj işlemlerinin oda sıcaklığında yapılması şarj verimini arttırır.
 24. Küçük çocukların pillerle oynamasına müsaade etmeyiniz. Yutma tehlikesine karşı düğme pilleri ve diğer tüm pilleri küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı geçici bir süre ofis dışından hizmet vermeye çalışacağız.

Talep ve isteklerinizi 0212 438 08 25 numaralı telefondan veya info@tap.org.tr mail adresinden Gonca ÖZYAR’a iletebilirsiniz.

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı  çalışma saatlerimiz geçici bir süre

9:30- 16:00 arasında olacaktır.

Bur süreçte; toplama malzemesi gönderimlerimiz maalesef yapılamayacaktır.

 

Biriktirmiş olduğunuz atık pillerin alımı için web sitemizdeki “Atık Pil Biriktirdim” formunu doldurmanız gerekmektedir.

Oluşabilecek aksaklıklardan dolayı şimdiden özür diler, anlayışınız için teşekkür eder,

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: