Pil Üzerindeki İşaret ve Anlamlar

Piller ve ambalajları üzerinde ürünün özellikleri ve kalitesi ile ilgili olarak çeşitli sembol ve kısaltmalar mevcuttur. Bunlar;

1-      Belgelendirme İşaretleri: Bataryaların üzerinde uluslararası standart kurumlarının öngördüğü bazı belgelendirme işaretleri bulunmaktadır. RoHS, REACH gibi standartlar da batarya plastiğinde kullanılan kimyasalların standartlara uygun olduğunu gösterir.

2-      Batarya’nın Türü: Batarya yada pilin kimyasal içeriğine göre kullanılan kimyasalların kısaltmaları kullanılır. Li-Ion, Cd, Zn-C, Al-Mn, NiCd, Ni-Mh vb.

3-      Çalışma Gerilimi (V): Bataryanın tam şarjlı haldeyken (+) ve (-) uçlarındaki potansiyel farkın değeridir. Bu değer cep telefonlarında 3.3V, 3.7V, 5V gibi değerler alırken laptoplarda 10.8V, 11.1V, 14.8V gibi değerler alabilir.

4-      Kapasite(mAh): Bataryanın saatte ne kadar enerji depolayabileceğini gösterir.

Atık pil ve akümülatörlerin ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla aşağıdaki tekerlekli konteyner şekli, üründeki metalin kimyasal sembolüyle birlikte kullanılacaktır. Bu şeklin altında cıvanın kimyasal sembolü olan Hg işareti bulunuyorsa pildeki cıva miktarı ağırlıkça % 0,0005 den fazla, Cd sembolü mevcutsa pil bünyesinde % 0,025 den fazla kadmiyum maddesi bulunmaktadır.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı geçici bir süre ofis dışından hizmet vermeye çalışacağız.

Talep ve isteklerinizi 0212 438 08 25 numaralı telefondan veya info@tap.org.tr mail adresinden Gonca ÖZYAR’a iletebilirsiniz.

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

Ülkemizin de içinde bulunduğu, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı  çalışma saatlerimiz geçici bir süre

9:30- 16:00 arasında olacaktır.

Bur süreçte; toplama malzemesi gönderimlerimiz maalesef yapılamayacaktır.

 

Biriktirmiş olduğunuz atık pillerin alımı için web sitemizdeki “Atık Pil Biriktirdim” formunu doldurmanız gerekmektedir.

Oluşabilecek aksaklıklardan dolayı şimdiden özür diler, anlayışınız için teşekkür eder,

Tüm Dünya ve ülkemiz için sağlıklı günler dileriz.

Sayfa Başına Dön
%d blogcu bunu beğendi: