TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ
Basın Odası | Eczanelerden atık pil toplanacak

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalanan protokol kapsamında eczanelerde atık pil toplanacak.

5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TEB Merkez Heyeti Başkanı Erdoğan Çolak ve Türkiye`de atık pil toplama konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üretici ve İthalatçıları Derneği(TAP) arasında üçlü bir işbirliği protokolü imzalanacak. Manisa ve Diyarbakır Eczacı Odaları tarafından gerçekleştirilen atık pil toplama işlemine diğer eczanelerin de katılmasıyla, Türkiye`de atık pil toplama noktaları yaygınlaşacak, eczacılar toplum sağlığına verdikleri önemin bir parçası olarak çevre sağlığına da duyarlı olduklarını göstermiş olacaklar.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, kontrolsüz atılan kimyasallardan kaynaklanan sağlık problemlerinin giderilmesinde atık pillerin toplanmasının büyük önem taşıdığını belirterek, `Protokol imzalandıktan sonra atık pil toplama kutuları ve diğer basılı malzemeler TAP tarafından sağlanacak ve eczacı odalarımız tarafından eczacılarımıza dağıtılacak.

Eczacılarımız atık pil kutuları dolduğu zaman ilgililere haber vererek dolmuş kutunun alınmasını sağlayacaklar. Atık pil kutuları eczanede herhangi bir yer kaplamayacağı gibi, toplumda zararlı / kimyasal atıkları eczanelerde toplama bilincinin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu aşamadan sonra, yine çok önemli bir sağlık ve çevre sorunu olan evlerde ve eczanelerde miadı dolmuş ilaçların toplanması ve çevreye zarar vermeyecek biçimde yok edilmesi ile ilgili çalışmamız başlayacak` diye konuştu.

Çolak, tüm eczacıların, 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nden başlayarak, çevre ve toplum sağlığı duyarlılıklarını eczanelerine taşıyacaklarına, taşınabilir pillerin çevreye zarar vermeden yok edilmelerine katkıda bulunacaklarına inandığını kaydetti.

YUSUF ZİYA ERARSLAN/ANKARA
2009-05-28 IHA http://www.iha.com.tr

 
TAP | Eczanelerden atık pil toplanacak Belediye Kent 2014
1 2 3 4 5
Avcılar Belediye..
Atık pil biriktirdim..
Size bir tık kadar yakınız... Biriktirdiğiniz pilleri 15 gün içerisinde alıyoruz . Tek yapmanız gereken açılan formu eksiksiz doldurmanız..
 

Pil Toplama Malzemesi İstiyorum
Atık piller çöp değildir sizde Kurum\Firmanıza en kısa zamanda bedelsiz Atık Pil Toplama Malzemesi temin etmek  ister misiniz ?
 

Toplama Noktaları Nerede
Size en yakın toplama noktasını biliyor musunuz ? Öğrenmek için tıklayınız...