TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ
Basın Odası | Doğanın Pili Bitmesin-Star Gazetesi-28 Eylül 2010

Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, ‘Doğanın Pili Bitmesin’ sloganıyla 400 ton atık pil toplamayı hedefliyor

star gazetsi tapÇevre ve Orman Bakanlığı’nca ‘Yetkilendirilmiş Kuruluş’ olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), 2009’da topladığı 325 ton atık pil miktarını 2010’da yaklaşık 400 tona çıkarmayı hedefliyor. Atıkların kaynağında ayrı toplanmasına yönelik toplumsal bilinci geliştirmek amacıyla 6-12 yaş grubunu ‘hedef kitle’ olarak belirleyen ve 2008 yılından beri Türkiye’de Okullararası Atık Pil Toplama Kampanyası düzenleyen TAP, 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı’nda düzenlediği bu kampanyalarla 120 ton atık pil toplanmasını sağlamıştı.

ELEKTRİĞİN OLMADIĞI HER YERDE

TAP Genel Sekreteri İnci Kavuştu “Nerkes pil kullanıyor. Hakkari’nin dağlık köyünde radyo dinleyen çoban da kullanıyor, İstanbul’da i-pod dinleyen gençler de, ağlayan bebeklerle oynayan çocuklar da, tekerlekli sandalye kullanan engelliler de. Ancak kimse pilin farkında değil... Bu yüzden TAP bu yıl, ‘Doğanın Pili Bitmesin’ sloganını seçti. Çünkü piller, bize enerji veriyor. Ama gelişigüzel çöpe atılan pil doğayı bitiyor. TAP olarak, topluma, insanlara pillerin ayrı toplanması gerektiğini öğretmek istiyoruz” dedi. Kavuştu sözlerini şöyle sürdürdü: “Her yıl ödüllü pil toplama yarışmasına katılan okulların sayısı artıyor. Geçen yıl çok ciddi bir sayıya ulaştık. Bu yıl birkaç şehir daha kampanyamıza ilave olacak. Bu işlerin uygulaması çok zor, çünkü diğer atıkları toplamanın maddi bir getirisi de var ama pilde bu yok!

YÜZDE 10 ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ

Yılmadan yolumuza devam edeceğiz. TAP olarak yeni eğitim-öğretim yılında okullara yönelik atık pil toplama kampanyalarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gerçekleştirilecek ve ödül törenlerine yetiştirebilmek için Ekim ya da Kasım ayında başlatıp 2011’in Nisanı’nda tamamlamayı planlıyoruz. 2009-2010 eğitim öğretim yılında, okullara yönelik kampanyalarımızdan 120 ton pil toplamıştık. Bu rakamı bu dönem en az yüzde 10 oranında artırmayı, 150 ton pil toplamayı hedefliyoruz. Bu dönem bugüne kadar hiç katılmayan illeri de kampanyaya ilave etmek istiyoruz. Bu maliyetlerimizi artırıyor ama tüm okullarımızın ve tüm öğrencilerin ‘ilk kez pil toplama’ duygusuyla tanışmalarını istiyoruz.” 

Öğrencilerdenbüyük ilgi var 

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), 2010-2011 eğitim-öğretim yılında öğrencilerden topladığı pil miktarını yüzde 10 oranında artırarak 150 ton atık pil toplamayı amaçlıyor. Türkiye’nin her yerindeki öğrenciler, kampanyaya büyük ilgi gösteriyor. 

 

http://www.stargazete.com/istanbul/doganin-pili-bitmesin-haber-297585.htm

 
TAP | Doğanın Pili Bitmesin-Star Gazetesi-28 Eylül 2010 Belediye Kent 2014
1 2 3 4 5
Avcılar Belediye..
Atık pil biriktirdim..
Size bir tık kadar yakınız... Biriktirdiğiniz pilleri 15 gün içerisinde alıyoruz . Tek yapmanız gereken açılan formu eksiksiz doldurmanız..
 

Pil Toplama Malzemesi İstiyorum
Atık piller çöp değildir sizde Kurum\Firmanıza en kısa zamanda bedelsiz Atık Pil Toplama Malzemesi temin etmek  ister misiniz ?
 

Toplama Noktaları Nerede
Size en yakın toplama noktasını biliyor musunuz ? Öğrenmek için tıklayınız...